8 rzeczy, które musisz wiedzieć przy zakupie chińskiego smartfona

W marcu tego roku została opublikowana lista najlepszych światowych dostawców telefonów. Było na niej dwanaście nazwisk, a z tych nie mniej niż osiem było chińskimi.

Z dala od handlowców, którzy tak często byli klasyfikowani, takie firmy jak OnePlus, Huawei, Xiaomi, Vivo i Oppo już od kilku lat produkują wysokiej jakości telefony komórkowe - a ich rozwój jest prawie nie do zatrzymania.

Ale co to oznacza dla konsumentów na Zachodzie? W porządku, nie bardzo. Producenci ci zazwyczaj koncentrują się głównie na Chinach i innych rynkach wschodzących, zwłaszcza w Indiach.

Z różnych powodów wielu z nich zdecydowało się nie konkurować na rynkach zachodnich, tylko co jakiś czas zanurzać palce u nóg - część z tego ma związek z prawem patentowym, które jest historią na inny dzień. To oznacza, że chińskie telefony mogą być trochę trudne do zdobycia.

Chińskie marki telefonów Apple i Samsung powinny obawiać się
Dla tych z Was, którzy mają odrobinę odwagi i wiedzy, istnieje szansa, aby wciągnąć w sidła super chińskiego smartfona - możecie zawrzeć umowę, która sprawi, że nawet najbardziej zatwardziałe psy będą płakać z zazdrością, często za zaledwie jedną trzecią ceny znanych okrętów flagowych.

Proces zakupu jest jednak na ogół bardzo różny i istnieje sporo potencjalnych pułapek, o których należy wiedzieć. Więc czytaj dalej jeśli zastanawiasz sie zy warto kupować chińskie telefony?

1. Sprawdź dokładnie recenzje telefonów

Może się to wydawać oczywistym pierwszym krokiem, ale rzeczywistość jest trudniejsza, niż mogłoby się wydawać. Na początek może być trudno uzyskać wiarygodne recenzje dla wielu telefonów, zwłaszcza tych z mniej znanych firm, takich jak Doogee, Elephone i Cubot.

Ustal budżet dla siebie, włóż sieć i przygotuj listę trzech lub czterech telefonów, które szczególnie się podobają (np. Xiaomi Mi5, Elephone P9000 i Meizu Pro 6). Warto zauważyć, że Chińczycy uwielbiają swoje fablety, więc ci z mniejszymi dłońmi mogą mieć ograniczone możliwości.

2. 4G czy nie 4G?

Każdy chce mieć superszybki internet na swoim smartfonie, więc kluczową rzeczą do sprawdzenia jest to, czy szukane telefony obsługują odpowiednie pasma LTE dla Twojego kraju.

Na przykład, wiele chińskich słuchawek nie obsługuje pasma 20, które jest używane przez O2 w Wielkiej Brytanii, co oznaczałoby, że nie byłoby możliwe uzyskanie dostępu do Internetu 3G lub 4G podczas korzystania z tych telefonów w sieci, która opiera się na tym paśmie.

3. Unikaj aktualizacji

Następną rzeczą do zrobienia jest spojrzenie trochę dalej w firmę, która produkuje telefony. Weźmy na przykład Xiaomi. Każdy telefon z firmy jest wyposażony w MIUI, zastrzeżoną skórę Androida. Xiaomi regularnie aktualizuje swoje oprogramowanie, przynosząc klientom nowe wersje Androida w stosunkowo przyzwoitej prędkości (choć należy pamiętać, że jego telefony nie są wyposażone w aplikacje Google lub Play store zainstalowany, więc trzeba będzie umieścić je na telefonie samodzielnie - patrz wskazówka #6).

Jednak polityka aktualizacji Xiaomi jest raczej wyjątkiem niż regułą, więc jeśli planujesz trzymać słuchawkę przez dłuższy czas, poszukaj producenta o ugruntowanej reputacji w zakresie obsługi aktualizacji oprogramowania, w przeciwnym razie pierwszy znaleziony błąd może trwać bez końca.

4. Wsparcie posprzedażowe

Jest jeszcze jedna ważna rzecz, o której należy pamiętać przed zakupem chińskiego smartfona: wsparcie posprzedażowe. Jeśli chcesz mieć dostęp do pomocy technicznej w przypadku problemów z nowym telefonem, nie kupuj "szarych importów".

W przypadku niektórych przedsiębiorstw, których obecność na Zachodzie jest ograniczona (a w niektórych przypadkach nie ma ich wcale), części i wiedza specjalistyczna mogą być trudne do zdobycia w przypadku konieczności naprawy, chociaż sytuacja powinna ulec poprawie w miarę umacniania się pozycji chińskich producentów.

Więc sprawdź przed zakupem - a jeśli dokonasz zakupu, postaraj się dodatkowo nie zrzucać telefonu z dużej wysokości.

5. Wybierz sprzedawcę

Jest to być może najważniejszy krok, ponieważ dokonanie niewłaściwego wyboru może oznaczać tygodnie, a być może miesiące, rozczarowania i frustracji.

Różni producenci telefonów sprzedają za pośrednictwem różnych sklepów internetowych. Telefony Meizu i Oppo można zazwyczaj kupić za pośrednictwem Amazon, podczas gdy urządzenia Xiaomi są zazwyczaj dostępne w takich sklepach jak AliExpress i GearBest; inne, w tym OnePlus, mają swoje własne sklepy internetowe.

Tam, gdzie to możliwe, staraj się korzystać ze sklepu, który wysyła zapasy z magazynu znajdującego się stosunkowo blisko Ciebie - na przykład z Europy, jeśli jesteś w Wielkiej Brytanii - a także upewnij się, że wybrałeś gwarantowaną opcję dostawy.

Zbadaj każdego sprzedawcę przed dokonaniem zakupu i zwróć szczególną uwagę na opinie użytkowników - jeśli kilka osób miało złe doświadczenia, powinno to być czerwoną flagą.

6. Free ROM-ing

Ze względu na ograniczenia zapory sieciowej w Chinach, niektóre chińskie telefony są dostarczane bez zainstalowanego pakietu aplikacji Google. Słuchawki te zazwyczaj uruchamiają niestandardowy pakiet oprogramowania ("ROM") nałożony na górnej części rdzenia platformy Android.

Nie musi to oznaczać, że będziesz miał kutasa, ponieważ możesz otrzymać ofertę Google z międzynarodowym ROM-em, z obsługą języka angielskiego i Google Play.

Wielu sprzedawców daje możliwość wysyłki z międzynarodowym ROM-em, ale uważaj na to, ponieważ niektóre urządzenia mogą być wstępnie załadowane złośliwym oprogramowaniem.

Wybierz słuchawkę z odblokowanym bootloaderem, a najlepiej również z gniazdem microSD, i sprawdź, czy dostępny jest międzynarodowy ROM. Następnie można ręcznie błysnąć ROM-em na telefonie, minus potencjalnie paskudne złośliwe oprogramowanie lub niepotrzebne dodatkowe aplikacje.

7. Opłaty celne

Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przy zakupie dowolnego telefonu z zagranicy, są ewentualne opłaty celne. Posiadanie urządzenia wysłanego z kraju pochodzenia pozwoli uniknąć tej sytuacji, ale nie zawsze jest to możliwe.

Często urządzenie, które jest wysyłane z Chin, potrzebuje kilku tygodni na dotarcie, a kiedy to robi, czasami pobierana jest dodatkowa opłata, proporcjonalna do kosztów urządzenia, potencjalnie do 20%.

Zachowaj ostrożność i weź pod uwagę ten potencjalny dodatkowy koszt przy dostawie produktów - telefon, który wydaje się tani, może szybko wzrosnąć w cenie, negując wszelkie korzyści kosztowe.

8. Ustawianie

Więc to zrobiłeś! Każda przeszkoda została usunięta - poza uruchomieniem telefonu. Na ekranie konfiguracji zmień język na angielski (lub wybrany przez Ciebie link).

W związku z tym pozostaje kwestia instalacji sklepu Google Play, jeśli nie jest on jeszcze dostępny - i jeśli jesteś w stanie. Na urządzeniach Xiaomi można to osiągnąć poprzez pobranie aplikacji ze sklepu Xiaomi, na innych może to wymagać pełnego błysku.

Podsumowując

Zakup telefonu w odległej okolicy może być bardzo satysfakcjonującym procesem. Jeśli postępujesz zgodnie z naszymi wskazówkami, kierujesz się zdrowym rozsądkiem i jesteś gotowy poświęcić trochę czasu na poruszanie się po forach użytkowników - nie ma lepszego źródła informacji niż ktoś, kto już dokonał zakupu - możesz skończyć z potężnym, świetnie wyglądającym urządzeniem za imponująco niską cenę.

Jeśli jednak coś pójdzie nie tak, może to oznaczać, że Twój piękny kawałek wschodniego zachwytu stanie się stylowo zaprojektowanym gramaturą papieru - choć niezbyt kosztowną.

O serwisie

Korzystając z naszych porad, dowiesz się czym jest szyfrowanie danych oraz poznasz tajniki szyfrowania. Doradzamy, jak skutecznie chronić firmowe dane oraz co zrobić w przypadku utraty ważnych informacji.

Zadbaj o swoją prywatność.

PARTNERZY PORTALU 

 

Kontakt

kontakt@webproductions.pl

Galeria