Na czym polega istota szyfrowania danych?

Pełne szyfrowanie dysku

Zdecydowana większość z nas decyduje się przede wszystkim na szyfrowanie danych odbywające się jedynie na poziomie systemu plików. Rozwiązaniem alternatywnym dla niego jest pełne szyfrowanie znajdujących się na dysku danych już na poziomie sektorowym. (https://www.exo5.pl/pelne-szyfrowanie-dyskow9) W praktyce oznacza to zaszyfrowanie niemal wszystkich danych, które można znaleźć na dysku. Pozwala to nie tylko na zabezpieczenie plików na poszczególnych partycjach, ale również tych, które wykazują się wrażliwością na analizę przestrzeni wymiany i są zwykle niewidoczne dla użytkownika, a więc choćby plików tymczasowych. Takie rozwiązanie umożliwia też ukrycie metadanych – struktury katalogów, nazw samych plików, ich rozmiarów oraz czasów modyfikacji i ostatniego dostępu.

Jednocześnie, choć dysk jest zaszyfrowany, cała jego zawartość jest udostępniana zaraz po tym, jak użytkownik poda właściwy klucz. Nie trzeba więc obawiać się, że w czasie pracy nie będziemy mieli dostępu do danych, które w największym stopniu budzą nasze zainteresowanie. Co ciekawe, to największe ułatwienie jest też często uważane za największą słabość szyfrowania dysku w sposób pełny, możemy bowiem spotkać się z sytuacją, w której napastnik przejmuje działający już komputer. W takim wypadku nie musi on nawet przejmować się szyfrowaniem, bez trudu znajdzie bowiem klucze, skoro te znajdują się w danym momencie w pamięci operacyjnej.

Zabezpieczenie plików

Szyfrowanie danych

Gdy mówimy o szyfrowaniu na poziomie sektorowej, musimy mieć świadomość nieco paradoksalnej natury tego zadania. Owszem, chcemy, aby cały nasz dysk został zaszyfrowany, jednocześnie jednak dążymy do tego, aby istniała możliwość uruchamiania z niego systemu. Rodzi się więc pytanie o to, jak w ogóle załadować system z zaszyfrowanego dysku. Zwykle najlepiej sprawdza się w takich okolicznościach mechanizm tak zwanego uwierzytelniania przedstartowego, te bowiem sprawia, że możliwe jest załadowanie środowiska minimalnego. Dopiero w nim dochodzi do uwierzytelnienia użytkownika i odszyfrowanie samego jądra systemu.

O serwisie

Korzystając z naszych porad, dowiesz się czym jest szyfrowanie danych oraz poznasz tajniki szyfrowania. Doradzamy, jak skutecznie chronić firmowe dane oraz co zrobić w przypadku utraty ważnych informacji.

Zadbaj o swoją prywatność.

PARTNERZY PORTALU 

 

Kontakt

kontakt@webproductions.pl

Galeria