Podstawowe informacje o szyfrowaniu

W dzisiejszych czasach każdy powinien posiadać przynajmniej podstawową wiedzę odnośnie technik szyfrowania informacji, by wiedzieć, jak zabezpieczać swoje dane i jak działa współczesny świat przesyłania informacji. Szyfrowanie naszych informacji nie jest bynajmniej czymś nowym, ale obecnie okazuje się to mieć coraz większe znaczenie, bo nigdy nie wiemy, kto przechwytuje naszą działalność w Internecie. (https://www.exo5.pl/pelne-szyfrowanie-dyskow9

Ochrona danych osobowych

Dla ochrony danych osobowych najważniejszą kwestią jest szyfrowanie informacji. Szyfrowanie, czyli proces przekształcający dane tak, by inna osoba nie mogła ich odczytać bez odpowiedniego klucza, jeśli uzyska nieuprawniony dostęp do danych lub gdzieś je podejrzy w miejscu publicznym. W procesie szyfrowania teksy jawny zostaje zamieniony na szyfrogram, który sam w sobie nic nie znaczy. Dopiero zastosowanie algorytmu odwrotnego do szyfrowania pozwala w procesie dekryptażu przekształcić szyfrogram na zrozumiały tekst jawny. Jeśli szyfrogram trafi w ręce osób trzecich, nic się nie stanie.

Techniki szyfrowania danych

Szyfrowanie

Jednym z najprostszych szyfrów, który pozwoli nam zrozumieć zasadę szyfrowania, jest szyfr Cezara wymyślony jeszcze przed naszą erą. Z jego pomocą, poprzez podstawianie liter, Cezar szyfrował informacje dla swoich dowódców. Jedna literę w wiadomości zastępował inna, przesuniętą w alfabecie o określoną ilość znaków. Każda litera w szyfrze ma swój odpowiednik zależny od klucza. Jeśli kluczem jest liczba 2, odpowiednikiem a jest c, a odpowiednikiem c jest d. Jeśli kluczem będzie liczba 5, odpowiednikiem a będzie d, a odpowiednikiem b będzie h. Zaszyfrowana wiadomość była pozornie ciągiem przypadkowych znaków, ale jeśli wiedziało się, o ile znaków należy przesunąć każdą z liter, można ją było łatwo odszyfrować.

Weźmy prosty przykład z wykorzystaniem alfabetu a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z. Szyfrogram: dwdnxmhpbrvzlflh Przesunięcie: 3 Po cofnięciu każdej litery o 3 pozycje w alfabecie otrzymamy: atakujemyoswicie Taki szyfr jest oczywiście bardzo łatwy do złamania, ale jest to dobra ilustracja kryptografii w praktyce.

O serwisie

Korzystając z naszych porad, dowiesz się czym jest szyfrowanie danych oraz poznasz tajniki szyfrowania. Doradzamy, jak skutecznie chronić firmowe dane oraz co zrobić w przypadku utraty ważnych informacji.

Zadbaj o swoją prywatność.

PARTNERZY PORTALU 

 

Kontakt

kontakt@webproductions.pl

Galeria