O bezpieczeństwie informacji część I

Jaka powinna być polityka bezpieczeństwa informacji w administracji publicznej?

Podobnie, jak i inne aktywa, także informacja dla każdej organizacji przedstawia pewną wartość. Dlatego nie można zapomnieć, że każda z tych informacji, także te, które podlegają przetwarzaniu z wykorzystaniem systemów informatycznych, muszą być chronione. Nie ma znaczenia, w jaki sposób informacje są przetwarzane – każda musi być chroniona w taki sposób, aby jej utrata, „wyciek” do nieuprawnionych instytucji lub osób, zniszczenie nie przyniosło zbyt dużych strat. (https://www.exo5.pl/it-asset-management)

IT asset management

Bardzo często ochrona informacji sprowadza się jedynie do ochrony danych osobowych. Częściowo jest to spowodowane upłynięciem terminu, do którego miały zostać stworzone przepisy mówiące z zasadach przetwarzania danych osobowych oraz tych, które dotyczą stworzenia norm dla systemów i urządzeń informatycznych, które mają służyć do przetwarzania wspomnianych danych. Stworzenie tych przepisów nałożyło z jednej strony rozporządzenie MSWiA z 2004 roku oraz Polityki Bezpieczeństwa i Instrukcji Zarządzania Systemem Informatycznym. Kiedy mówimy o ochronie informacji stawiamy sobie z pewnością wiele pytań. Jednym z ważniejszych jest pytanie dotyczącego:

Jak ochronić informacje?

Jakiego rodzaju informacje chcemy chronić?

Wiele danych każda organizacja uważa za wyjątkowo ważne. Powinny być one chronione zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem. Interes organizacji także wymaga tego, aby pewne dane były chronione. Czasem ochroną należy objąć tylko dane osobowe. Może być jednak i tak, że trzeba chronić informacje technologiczne, informacje niejawne bądź dane handlowe. Dlatego też przed każdą organizacją stoi konieczność znalezienia odpowiedzi na ochronie, których informacji zależy jej szczególnie.

Kolejne pytanie, na które musimy sobie odpowiedzieć dotyczy tego: Przed kim chcemy swoje dane chronić?

Kluczowe jest także znalezienie odpowiedzi, czy możliwe jest, że dojdzie do wycieku informacji na skutek działań osób będących na zewnątrz organizacji, czy też informacje ujawnią pracownicy.

O serwisie

Korzystając z naszych porad, dowiesz się czym jest szyfrowanie danych oraz poznasz tajniki szyfrowania. Doradzamy, jak skutecznie chronić firmowe dane oraz co zrobić w przypadku utraty ważnych informacji.

Zadbaj o swoją prywatność.

PARTNERZY PORTALU 

 

Kontakt

kontakt@webproductions.pl

Galeria