Różne rodzaje sejfów domowych

Jest wiele do rozważenia przy zakupie sejfu domowego. Sejfy są dostępne w różnych typach, każdy z własnymi plusami i minusami oraz przedziałami cenowymi. Musisz również dokładnie rozważyć, czego potrzebujesz, ponieważ nie ma sensu wydawać więcej niż trzeba. 
 

SEJF WOLNOSTOJĄCY

Wolnostojący sejf jest najbardziej podstawowym i tradycyjnym sejfem, zasadniczo sejfem. Zazwyczaj będzie to tradycyjny sześcian lub prostokątny kształt pudełka. Zazwyczaj można zauważyć, że sejfy wolnostojące są nieco bardziej przyjazne niż inne, dostępne w szerszej gamie kolorów, o wyglądzie mniej przemysłowym niż większe sejfy. Sejfy te są przeznaczone do umieszczenia w dowolnym miejscu, więc nie mają otworów do przykręcenia ich do podłogi lub ściany. Daje to więcej możliwości w zakresie ukrywania sejfu, ale oznacza również, że jest on podatny na przenoszenie (w zależności od wagi, oczywiście). Sejfy przeciwpożarowe są zazwyczaj sejfami wolnostojącymi, ponieważ otwory wywiercone w celu przykręcenia śrub mogą zagrozić izolacji przeciwpożarowej wewnątrz ścian.
 
Wolnostojący sejf jest najłatwiejszy do zainstalowania, ponieważ trzeba tylko znaleźć dla niego kryjówkę. Idealnie będzie to ukryte miejsce, którego złodzieje nie będą od razu widzieć, takie jak dno szafy lub gdzieś w piwnicy. Lokalizacja musi być również w stanie utrzymać wagę sejfu. W celu zapewnienia dodatkowej ochrony bez konieczności ryglowania, do większego elementu można przymocować wolnostojący sejf przy użyciu okablowania zabezpieczającego.
 
Samodzielne sejfy są idealnym wyborem dla garstki małych przedmiotów o niskiej wartości. Ponieważ sejfy te nie są zaryglowane, mogą mieć niższy rating przedmiotów wartościowych niż ich większe odpowiedniki, należy więc pamiętać, że nie wolno używać sejfu za kwotę wyższą niż jego wartość nominalna lub że może to mieć wpływ na roszczenia ubezpieczeniowe. Zaletą braku przykręcenia jest to, że samodzielne sejfy nie wymagają narzędzi do montażu i mogą być umieszczone w dowolnym miejscu w domu, o ile miejsce to jest stabilne. Inną korzyścią, że nie są przykręcone w dół jest to, że samodzielne sejfy mogą być przenoszone wokół; wydaje się oczywiste, ale jest to bardzo przydatne, jeśli trzeba odnowić lub przenieść dom.
 
Są też minusy większej mobilności. Złodzieje od czasu do czasu po prostu ukradną cały sejf, jeśli nie mogą się do niego dostać, więc mogą go złamać jako swój wolny czas gdzie indziej. Sejf, który można przesuwać i przechylać, jest również łatwiejszy do przewiercenia. Pomimo tych problemów, wolnostojący sejf jest dobrym wyborem dla każdego, kto ma tylko kilka przedmiotów do ochrony. Są one często lżejsze niż sejfy przykręcane, a to może dać więcej opcji dla miejsc, w których można zachować bezpieczeństwo.
 
Jeśli masz jakąkolwiek przyczynę, aby przewieźć sejf samochodem, być może dlatego, że jest on używany do celów służbowych, mały sejf wolnostojący ponownie ma sens. Zazwyczaj mniejsze sejfy są tańsze. Pomimo ryzyka związanego z mobilnością wolnostojących sejfów, fakt, że są one łatwiejsze do ukrycia, czyni je popularnym wyborem. Dodatkową obronę można uzyskać dzięki zastosowaniu hartowanego okablowania do przymocowania sejfu do biurka lub czegokolwiek zbyt dużego, aby można było go przenosić. Sejfy o określonej wadze mogą wymagać przykręcenia w celu spełnienia kryteriów ubezpieczenia, uniemożliwiając złodziejom odebranie całego sejfu.
sejf ścienny
 

SEJF ŚCIENNY

Sejf ścienny to sejf, który często można zobaczyć w filmach szpiegowskich, gdzie sejf zatopiony jest w ścianie, pozostawiając tylko pokazane drzwi. Ten rodzaj sejfu jest doskonały, jeśli masz ograniczoną powierzchnię podłogi, ponieważ w ogóle nie zajmuje on miejsca, które nie było jeszcze używane. Jeszcze lepiej, sejf ścienny jest bardzo łatwy do ukrycia przed widokiem. Powieszenie lub dzieło sztuki jest prawdopodobnie najłatwiejszym sposobem na ukrycie sejfu ściennego, więc złodzieje nie będą nawet wiedzieć, że tam jest. Można go również umieścić za meblami, jeśli nie potrzebujesz regularnego dostępu.
 
Sejfy naścienne są zazwyczaj nieco płytsze niż sejfy pełnowymiarowe, aby zmieścić się w standardowej ścianie wewnętrznej. Z tego powodu mogą one być nieco ograniczone w przestrzeni wewnętrznej i mogą nie być odpowiednie dla większych antyków lub laptopów. Sejfy ścienne są dostępne w wielu wariantach, ale często spotykana jest klawiatura elektroniczna, ponieważ wystaje ona jak najmniej z drzwi, aby wspomóc ukrywanie się. Przy zakupie tego rodzaju sejfu ważne jest, aby mieć pewność, że masz odpowiednią powierzchnię ściany, która może utrzymać ciężar. Instalacja może być również trudna, więc mądrze jest pozwolić na to profesjonalistom.
 
Sejfy ścienne są bardzo dobrym wyborem dla każdego, kto potrzebuje regularnego dostępu do swoich rzeczy. Ponieważ sejf ścienny znajduje się na wysokości oczu lub ramion, można go bardzo łatwo otworzyć i odzyskać przedmioty bez konieczności schylania się lub podnoszenia. Dzięki temu łatwiej jest również dostrzec klawiaturę lub blokadę. Z tych powodów sejf ścienny jest odpowiedni dla każdego, kto ma problemy z mobilnością, ale z zastrzeżeniem, że profesjonalna instalacja może być wymagana. Sama instalacja sejfu ściennego może być trudna, zwłaszcza jeśli jest to ciężki model. Przynajmniej powinieneś mieć dobre zrozumienie majsterkowania i bezpiecznych praktyk. Należy również pamiętać, że po zainstalowaniu sejfu, przenoszenie go staje się trudne. Może to być problem, jeśli przeprowadzasz się do innego domu lub potrzebujesz zmienić wystrój. Przynajmniej zostawisz dziurę w ścianie, która musi zostać naprawiona!
 
Zaletą tej skomplikowanej instalacji jest to, że sejfy ścienne cieszą się wspaniałym ukryciem. Kiedy sejf znajduje się w jednej płaszczyźnie ze ścianą, można go łatwo umieścić za portretem, zasłoną, a nawet meblami, jeśli nie trzeba się do niego codziennie dostać. Niektórzy właściciele są zadowoleni, że na wyświetlaczu pojawia się sejf, rodzaj symbolu statusu, ale to oznacza, że złodzieje odnajdą go natychmiast. Głównym celem każdego sejfu jest kosztować potencjalnego złodzieja więcej czasu, więc sejfy ścienne są w tym najlepsze. Są one dostępne w różnych kształtach i rozmiarach, ale czasami mogą być nieco ograniczone pod względem głębokości (lub raczej, głębokość jest ograniczona wielkością ściany). Większość właścicieli domów zgodzi się, że posiadanie sejfu w ścianie jest bardziej efektywne pod względem przestrzeni, niż posiadanie jednego przykręconego do podłogi, nawet w pokoju takim jak piwnica.
 
sejf podłogowy
 

SEJF PODŁOGOWY

Sejfy podłogowe są podobne do sejfów ściennych, z oczywistym rozróżnieniem na montowane w podłodze. Te sejfy są zatopione w samym domu, zamiast siedzieć na widoku jak tradycyjny sejf. Sejfy podłogowe są chyba najbezpieczniejszą odmianą, ponieważ mają podwójne zalety bycia ukrytym i trudno dostępnym. Sejf ścienny może teoretycznie zostać wycięty bez ściany lub pocięty wokół niej. Sejf podłogowy jest zatopiony w betonie, więc bez młota pneumatycznego nigdzie się nie ruszy! Złodzieje nie mogą dostać się na boki lub tył sejfu i nie mogą nim manipulować ani wiercić.
 
Ten sejf nie porusza się o cal, ale oczywiście koszt tej dodatkowej obrony jest o wiele większy w instalacji. Sejf podłogowy zazwyczaj wymaga profesjonalnej instalacji, chyba że naprawdę wiesz, co robisz i masz dostęp do młotka pneumatycznego, betonu i pełnego zestawu narzędzi do majsterkowania. Należy wykopać otwór w podłodze lub przedział utworzony w przypadku podłóg drewnianych, do którego opuszcza się sejf. Następnie wlewa się beton, aby uszczelnić go na miejscu. Wszystko co zobaczysz później to drzwi, z klawiaturą lub zamkiem. Dzięki temu podłoga jest bardzo łatwa do ukrycia, schowana pod dywanem lub meblem.
 
Sejfy podłogowe są niewątpliwie dobrym wyborem, jeśli chcesz absolutnej ochrony, jeśli szukasz ochrony przedmiotów o ekstremalnej wartości pieniężnej lub osobistej. Spokój ducha przychodzi z sejfem podłogowym, wiedząc, że nie można go dotknąć ani przenieść. Sposób, w jaki sejf podłogowy jest zatopiony w rzeczywistej podłodze pokoju oznacza, że może on być bardzo łatwo ukryty; zazwyczaj używałbyś pokrycia podłogowego jak dywan, fałszywy deska podłogowa lub meble. Im dłużej zajmie złodziejowi znalezienie sejfu, tym większa szansa, że się przestraszą lub zostaną wykryte. Sejf podłogowy jest zatem dobrym wyborem dla każdego, kto chce zachować swoją powierzchnię i wygląd swojego domu.
 
To ma swoją cenę. Rozwalenie dziury w podłodze nie jest 10-minutowym majsterkowaniem; większość sejfów podłogowych jest instalowana przez profesjonalistów. Nawet wtedy zajmie to trochę czasu i spowoduje zakłócenia. Jednakże, kiedy to się skończy, ten sejf pozostanie na miejscu. W tej bardzo trwałej formie instalacji występują efekty knock-on. Przearranging meble staje się dużo trudniejsze i jeśli przenieść dom, prawdopodobnie będziesz musiał opuścić sejf za, chyba że chcesz wykopać podłogę ponownie. Po stronie plus, możesz sprzedać swój dom z dodatkiem wbudowanego skarbca! Innym minusem sejfów podłogowych jest to, że bycie na podłodze czyni je trochę trudnymi do osiągnięcia. Jeśli potrzebujesz regularnego dostępu do cennych przedmiotów i masz jakiekolwiek problemy z plecami, możesz pożałować tej konfiguracji. Ogólnie rzecz biorąc, sejf podłogowy jest trochę drastyczny dla większości właścicieli domów, ale warto rozważyć, czy całkowite bezpieczeństwo jest Twoim celem. Ci, którzy prowadzą domową działalność gospodarczą, prawdopodobnie skorzystają najbardziej.
 

SEJF PRZECIWPOŻAROWY

Sejfy przeciwpożarowe są bardzo podobne do typowych sejfów, ale wyróżniają się tym, że są specjalnie odporne na uszkodzenia spowodowane przez ogień. Wielu właścicieli domów wybierze sejf przeciwpożarowy zamiast standardowego sejfu, ponieważ dla wielu osób pożar jest bardziej prawdopodobnym zagrożeniem niż włamanie. To częściowo zależy od tego, co chcesz przechowywać; niektóre dokumenty i dane mogą nie być interesujące dla złodziei, ale bardzo cenne dla Ciebie. Należy rozważyć korzyści płynące zarówno z regularnych, jak i przeciwpożarowych sejfów, w zależności od tego, co uważasz za większe ryzyko. Ogień może bardzo łatwo zniszczyć cenną elektronikę i antyki, więc jest to tak samo groźba jak włamanie.
 
Tak jak nie wszystkie sejfy są jednakowo odporne na kradzież, nie wszystkie sejfy przeciwpożarowe są jednakowo ognioodporne. Na szczęście przemysł dokładnie mierzy, testuje i ocenia bezpieczeństwo zgodnie z wymagającymi normami. Należy szukać certyfikowanego modelu z ratingiem, który zazwyczaj podawany jest w minutach. Na przykład sejf LFS60 wytrzyma 60 minut ekspozycji na ogień. Inicjały pochodzą z laboratorium, które przetestowało sejf, więc można również zobaczyć SP i UL. Bezpieczeństwo pożarowe to zazwyczaj bezpieczeństwo wolnostojące, nie przykręcone, ponieważ otwory wymagane przez śruby stworzyłyby słabe punkty w uszczelnieniu ogniowym. Istnieje jednak możliwość zastosowania tacy montażowej - sejf jest chemicznie połączony z tacy, która jest następnie przykręcana do podłogi lub ściany.
 
Bezpieczeństwo pożarowe jest zazwyczaj najlepiej wybierane dla konkretnych potrzeb. Jeśli pożar jest dla Ciebie prawdziwym problemem i musisz chronić cenne przedmioty lub dokumenty, wówczas bezpieczeństwo pożarowe ma sens. Cena idzie w kierunku specjalizacji w zakresie dłuższej odporności na ciepło. Jeśli kradzież jest głównym problemem, wówczas mądrzejszym rozwiązaniem może być wydanie takiej samej kwoty na solidny sejf specjalizujący się w zabezpieczeniu przed złodziejami, który będzie również posiadał stopień pasywnej ochrony przeciwpożarowej. Standardowe sejfy są w pewnym stopniu odporne na ogień, ale zazwyczaj nie trwa to dłużej niż 10 minut, w zależności od modelu. Wynika to z metod budowy; solidne blachy stalowe mogą zmylić wiertło złodzieja, ale bardzo szybko przewodzą ciepło.
 
Przy wyborze sejfu przeciwpożarowego należy również porównać modele w zależności od elementów, które należy chronić. Niektóre nośniki cyfrowe, takie jak dyski USB i DVD, mogą być zaskakująco podatne na ogień. Mogą zacząć poniżać przed papierowymi dokumentami! Z tego powodu niektóre sejfy są specjalnie zaprojektowane dla mediów. Tak jak standardowy sejf ma rating, który określa związane z nim ryzyko i kwotę, jaką zapłacą ubezpieczyciele, sejfy przeciwpożarowe mają takie same ograniczenia. Należy przechowywać przedmioty w sejfie tylko do zalecanej wartości, aby uniknąć komplikacji ubezpieczeniowych. Spójrz na ocenę zagrożenia pożarowego, aby określić, jak długo sejf będzie się opierał również na ogniu. Ludzie z odległych rejonów, gdzie straż pożarna potrzebuje więcej czasu na dotarcie do celu, mogą chcieć wydać trochę więcej na zwiększenie odporności.
 
sejf na biżuterię

SEJF NA BIŻUTERIĘ

Ten rodzaj sejfu specjalizuje się w przechowywaniu małych, wartościowych przedmiotów, od metali szlachetnych po kamienie szlachetne i wszystko inne. Jeśli zastanawiasz się, czy powinieneś dostać sejf, ponieważ masz cenne klejnoty i naszyjniki do ukrycia, może to być najlepszy wybór. Bardziej opłacalne jest specjalizacja, a nie kupowanie dużego sejfu, który będzie miał w środku resztki pomieszczenia. Cenne sejfy są zazwyczaj wolnostojące lub przykręcane, ale można je również uzyskać w odmianach ściennych i podłogowych, ponieważ specjalizacja jest głównie kwestią rozmiaru i kształtu. Na przykład, te sejfy często mają kilka półek, a niektóre nawet specjalne, uformowane miejsca na pierścionki i haczyki na naszyjniki. Idealnie, znajdź sejf z filcową wyściółką, aby zminimalizować ryzyko przypadkowego zarysowania cennego przedmiotu.
 
Przed zakupem sejfu na pierścionki i naszyjniki, mądrze jest poddać je ocenie w pierwszej kolejności. Pamiętaj, że nawet specjalistyczny sejf nadal będzie posiadał pewną ocenę wartości, kwotę, którą ubezpieczyciele są skłonni zaryzykować w zależności od tego, jak trudno jest dostać się do sejfu. Przechowywanie większej ilości danych niż ta kwota może spowodować unieważnienie przyszłych roszczeń, czyniąc bezpieczeństwo bezcelowym. Oceny te są wystawiane przez zaufane instytucje, takie jak AiS, więc przed zakupem sprawdź opatrzność referencji sejfu.
 
Niektórzy właściciele domów będą woleli kupić ogólny sejf, zamiast szukać sejfu na noszone kosztowności, tak aby w przyszłości było miejsce na przechowywanie innych przedmiotów, jeśli zajdzie taka potrzeba. Musisz rozważyć ograniczenia bezpieczeństwa, jakie wybierzesz w porównaniu z przyszłymi potrzebami, zwłaszcza jeśli twoja kolekcja pierścionków wciąż rośnie! Kupowanie sejfu z właściwymi półkami i przegrodami jest mądre, jeśli ta kolekcja jest twoim głównym zmartwieniem, ponieważ każdy element będzie łatwy do osiągnięcia i chroniony od zadrapań, albo przeciwko bezpiecznemu sobie albo przeciwko innym przedmiotom. Następną kwestią jest to, jak twardy jest sejf i jak się zamyka. Istnieją korzyści dla wszystkich mechanizmów blokujących, ale jeśli chcesz dotrzeć do naszyjników i chwycić je szybko i regularnie, elektroniczny zamek ma największy sens. Nie będziesz potrzebował swojego klucza tylko po to, aby przymierzyć strój, wystarczy zapamiętać krótką sekwencję przycisków.
 
Cenne przedmioty są zazwyczaj bardziej zagrożone kradzieżą niż pożarem, więc jest to drugorzędny problem dla większości kupujących, ale jeśli można znaleźć sejf z jakąś ochroną przeciwpożarową, to daje ci spokój ducha. Ochrona wód może być również inteligentnym wyborem, aby uniknąć potencjalnych szkód powodziowych. Wiele metali jest podatnych na uszkodzenie przez wodę. Te sejfy mają tendencję do bycia na małej stronie, ponieważ przechowują małe przedmioty, ale trzeba jeszcze wziąć pod uwagę wagę sejfu i sposób, w jaki jest on przeznaczony do użytku przez producenta. Sejfy o określonej wadze mogą wymagać przykręcenia w celu spełnienia kryteriów ubezpieczenia. Dzieje się tak dlatego, że złodzieje chętnie wezmą cały sejf, jeśli nie będą w stanie go złamać.
 

SEJF DEPOZYTOWY

Sejf depozytowy jest typowym wyborem dla małej firmy lub właściciela domu, który prowadzi działalność gospodarczą lub po prostu ma wiele ważnych dokumentów w domu. Sejfy depozytowe są zaprojektowane tak samo jak większość sejfów, ale z zamiarem ochrony drobnych przedmiotów wartościowych, dokumentów i gotówki. Z tego powodu mają one zwykle zamki najwyższej jakości, niezależnie od tego, czy są to zamki elektroniczne, mechaniczne czy też klucze. To, co sprawia, że sejf nadaje się do wpłat, to mały slot, który można wykorzystać do wsunięcia w kopertę z pieniędzmi lub ważnymi dokumentami. Oznacza to, że można szybko zdeponować przedmiot bez konieczności otwierania drzwi, co jest po prostu dobrą praktyką (nie zaleca się otwierania sejfu z obecnym klientem) i oszczędza wiele czasu i wysiłku.
 
Ponieważ nie musisz odblokowywać sejfu za każdym razem, gdy go używasz, sejf depozytowy może mieć bardziej wytrzymały zamek. Nie stracisz żadnej wygody posiadając pokrętło lub mechanizm kluczykowy, który byłby dla Ciebie bolesny, gdybyś potrzebował ciągłego otwierania drzwi. Należy również rozważyć, gdzie sejf zostanie zainstalowany, np. pod ladą lub biurkiem, więc spójrz na wagę sejfu i jakiego rodzaju mocowań potrzebuje.
 

NADAL NIE WIESZ KTÓRY SEJF BĘDZIE DLA CIEBIE ODPOWIEDNI?

Wciąż możesz się zastanawiać, czy powinieneś dostać sejf. Istotną rzeczą do zapamiętania jest to, że sejf jest użyteczny tylko jako środek zapobiegawczy. Kiedy przedmioty zostaną skradzione, jest już za późno, żeby coś z tym zrobić. Jednakże, w przypadku małej inwestycji, sejf może przede wszystkim zapobiec kradzieży. CCTV można obejść za pomocą taniej maski, ale typowy włamywacz nie może zrobić nic na temat poważnego sejfu. Nawet doświadczony złodziej będzie musiał poświęcić czas i wysiłek na dostanie się do środka, co mądry złodziej nie będzie uważał za warte ryzyka.
 
Zapobiegając kradzieży w ten sposób, oszczędzasz wiele cennych rzeczy, czasu i energii. Przecież złodziej bierze nie tylko twoje dobytek, ale także kosztuje cię stres i stracony czas. Ogień może wyrządzić tyle samo szkody. Radzenie sobie z policją, inwentaryzacja mienia i ubieganie się o ubezpieczenie to żmudne zadania, przez które nikt nie chce przejść. Często czujesz się na miejscu, zmuszony do dyskusji na temat wartości rzeczy, które straciłeś, pomimo tego, że jesteś ofiarą. Czas potrzebny na sfinalizowanie roszczenia i zastąpienie utraconych przedmiotów może trwać tygodniami, a nawet miesiącami w przypadku rzadkich przedmiotów i dokumentów, takich jak paszporty. Niektóre rzeczy, takie jak pamiątki, antyki i dane na urządzeniach, nie mogą być w ogóle wymienione. Korzyści płynące z bezpieczeństwa polegają na unikaniu tych wszystkich kwestii.
 
Jest wiele do rozważenia przy zakupie sejfu, od wyboru właściwego typu do trudności instalacji - ale są one znacznie przewyższone przez koszty bycia okradzionym lub utraty swojego mienia do pożaru. Jeśli myśl o majsterkowaniu odstręcza cię, pamiętaj, że renomowani, bezpieczni sprzedawcy oferują to jako usługę. Jeśli pomysł posiadania nieporęcznej, szarej kostki w szafie odkłada cię w niepamięć, to dlaczego nie wydzielana jest bezpieczna ściana za lustrem? Jeśli jesteś właścicielem domu i chcesz dodać wartość, dlaczego nie zainstalujesz stałego sejfu podłogowego? Poświęć czas, aby rozważyć rodzaje wymienione powyżej, plusy i minusy i jak pasują one do Twojego domu. Sejfy przeciwpożarowe są idealne do ochrony przeciwpożarowej, sejfy depozytowe są idealne do regularnych transakcji, a sejfy ścienne są idealne do dyskretnego przechowywania. Zamki elektroniczne są idealne dla tych, którzy nienawidzą noszenia kluczy, a sejfy na klucze to dobry wybór dla tych, którzy nigdy nie pamiętają numerów.
 
Każdy, kto prowadzi regularny biznes w domu lub chce całkowitego spokoju ducha, będzie znał prawdziwą wartość działań prewencyjnych. Rozważmy umiarkowane wydatki związane z inwestowaniem w bezpieczny dom, przeciwko wysokim wydatkom i stresowi wynikającemu z utraty cennych rzeczy. Stara maksyma "bezpieczniej niż gorzej" nigdy nie była bardziej trafna.

O serwisie

Korzystając z naszych porad, dowiesz się czym jest szyfrowanie danych oraz poznasz tajniki szyfrowania. Doradzamy, jak skutecznie chronić firmowe dane oraz co zrobić w przypadku utraty ważnych informacji.

Zadbaj o swoją prywatność.

PARTNERZY PORTALU 

 

Kontakt

kontakt@webproductions.pl

Galeria